Dziś a jutroTen blog znajduje się w serwisie niepodległy.pl
Dowiedz się więcej.

« niepodległy.pl
podobna tematyka
Sojusznicza frywolność (Świat)
 strona główna działy tagi szukaj 
Świat2019.09.11 19:02

Roszady i ich następstwa

   
 
Domino zwolnień osób piastujących najwyższe stanowiska w Białym Domu  może rezonować  ciekawymi zmianami
 

 

ROSZADY I ICH NASTĘPSTWA

Po ostatniej wizycie wiceprezydenta M. Pence’a w Warszawie, być może też w efekcie analizy nastrojów jej  towarzyszących, pan Pence stracił stanowisko. Złośliwi twierdzą, że przyczyną była nieśmiała sugestia w obecności D. Trumpa,  że gotów  ubiegać się o prezydenturę w 2024 r. Kiedy niedługo po tym wydarzeniu kolejna figura - odpowiedzialny za sprawy bezpieczeństwa państwa John Bolton, została usunięta z otoczenia Prezydenta interpretacje tych posunięć przybrały poważniejszy ton.

Wcześniejsza rezygnacja ze stanowiska doradcy Prezydenta Jasona Greenblatt’a szacującego, że pokojowy plan na Bliskim Wschodzie stracił  szanse powodzenia była sygnałem, że zapowiadane pokojowe rozwiązania zderzają się z interesem lobbystów przemysłu zbrojeniowego. Najzacieklej broniącym tego lobby był ambasador  w Izraelu John Bolton. To z jego inspiracji, by ubiec wdrożenie planu pokojowego, Netanyahu właśnie ogłosił włączenie Doliny Jordanu do obszaru wielkiego Izraela. Tym samym przekreślił możliwość współistnienia państwa dwóch kultur i religii. Palestyńczycy z tego terenu mają do wyboru: przenieść się do strefy już administrowanej przez Izrael nazwanej rezerwatem indiańskim, albo pomarańczową strefą, w której panują zasady obozu koncentracyjnego, ewentualnie wyemigrować z rodzinami do Europy, by zacząć życie od zera. Ostatecznością jest  walczyć o odzyskanie prawa do własnego odwiecznego stanu posiadania. Metodą salami zawłaszczane  stopniowo obszary równoznaczne są z odrzuceniem planu pokojowego i zmuszeniem Palestyńczyków do rezygnacji z własnego państwa.

Jeszcze jedna postać zajmująca stanowisko doradcy do spraw bezpieczeństwa to emerytowany generał Michael  Flynn, który rozstał się z pracą na rzecz gospodarza Białego Domu 31.08.b.r.

Wytrawny gracz polityczny, były szef CIA M.Pompeo kilkakrotnie wykazał się nadmierną samodzielnością, czego nie toleruje Prezydent, zatem to może być kolejna figura na szachownicy politycznych roszad.

Gdyby nie przygotowania do kampanii wyborczej można byłoby sądzić, że pokojowy duch zaczyna dominować w administracji Waszyngtonu. Zmagania frakcji widoczne w dramatycznym momencie wydania polecenia ostrej reakcji wobec Iranu po zestrzeleniu drona, potem cofnięcie tej decyzji na kwadrans przed jej realizacją, zapowiedź wycofania się z Afganistanu przy  nadal trwających działaniach militarnych, następnie podjęcie rozmów z Talibami, redukcja wpływów na Ukrainie pozwalająca na dogadywanie się prezydenta Zeleńskiego z prezydentem Putinem w towarzystwie przedstawicieli Niemiec i Francji to wszystko są przesłanki, dowodzące chwiejności administracji D. Trumpa, którą każdy polityk w Europie i Azji  wykorzysta.

Nieszczęściem Polski będzie niewykorzystanie tych okoliczności do załatwienia spraw własnych. Przede wszystkim wznowienie równorzędnych relacji gospodarczych z Rosją, Białorusią i Iranem z obejściem sankcji jak zrobili to Brytyjczycy. Wewnętrznie – likwidacja wszelkich przywilejów dla obcych firm. Jeśli uznają to za krzywdę, niech wyjeżdżają, bo rodzimi przedsiębiorcy chętnie odbudują potencjał likwidując dekadami tolerowany przez wszystkich rządzących  niedopuszczalny na zdrowym rynku dumping.

 

 
321 odsłon  średnio 5 (4 głosy)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować   
Tagi: zmiany, Biały Dom, administracja, lobby zbrojeniowe, polityka, gospodarka, dumping.
Re: Roszady i ich następstwa   
Rene110, 2019.09.11 o 23:21
Bardzo dobre posuniecie Prezydenta Trumpa,jeszcze Pompeo powinien isc w odstawke.Lubie czytac Pani analizy. Pozdrowienia!
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
login:
hasło:
 
załóż konto, załóż bloga!
Więcej funkcji, w tym ocenianie i komentowanie artykułów.
odzyskaj hasło
najnowsze komentarze
Re: Walkower?
miarka → Jola
Re: Walkower?
Atomek → Jola
Re: Wybaczcie Państwo Historycy
Wican → Ikulalibal
Re: Wybaczcie Państwo Historycy
Ikulalibal → Jola
Re: Chłodnym okiem
Jan Twardowski → Atomek
Re: Chłodnym okiem
GPS → Jola
Re: Chłodnym okiem
Atomek → Jan Twardowski
Re: Chłodnym okiem
Jan Twardowski → Jola
Re: Chłodnym okiem
Atomek → Jola
Re: Chłodnym okiem
Atomek → Piotr Testowicz
Re: Chłodnym okiem
Piotr Testowicz → Jola
Re: Chłodnym okiem
Atomek → Jola
Re: Chłodnym okiem
trybeus → Jola
Re: Chłodnym okiem
trybeus → Jola
więcej…