Dziś a jutroTen blog znajduje się w serwisie niepodległy.pl
Dowiedz się więcej.

« niepodległy.pl
 strona główna działy tagi szukaj 
Świat2019.09.06 15:40

Moskiewska wystawa

   
 
unikalnych dokumentów dyplomatycznych z ostatnich tygodni przed wybuchem  II wojny światowej w Państwowym Archiwum Rosji przybliża  punkt widzenia Rosji i okoliczności podpisywania traktatów w tamtych niespokojnych dniach.
 

     Celem wystawy jest prezentacja niezwykle ciekawych dokumentów  odzwierciedlających złożone relacje międzynarodowe krótko przed wybuchem II wojny Światowej. Treści eksponatów ukazują atmosferę w Europie na 2 miesiące przed wybuchem wojny. Odtajnione  raporty wywiadu, korespondencja rezydentów zostały  udostępnione państwowemu archiwum przez MSZ Rosji .

Otwierając wystawę minister Siergiej Ławrow stwierdził, że  obrazuje ona bezsporne fakty. Prosto i przejrzyście napisane dokumenty wskazują na to kto pchnął świat w kierunku koszmarnej katastrofy zapewniając sobie własne bezpieczeństwo kosztem innych, oraz zabiegi zachodnich stolic, które myśląc krótkowzrocznie starały się udobruchać Hitlera.

Siergiej  Naryszkin - szef wywiadu, powiedział przy tej okazji, że nie można zapewniać własnego bezpieczeństwa kosztem innych, a tym bardziej czynić z niego przedmiot targu z agresorem. Cała wystawa dotyczy nie tylko tego  problemu.

W roku 1939 świat przypominał rozdrażniony ul. Wojna była nieunikniona. Choć wszyscy próbowali negocjować ze wszystkimi nikt nikomu nie ufał. Kurator wystawy streszczając tamte okoliczności mówi, że Anglicy proponowali Niemcom pakt o nieagresji oraz określenie strefy swych wpływów w Europie i na świecie. W tym czasie od roku obowiązywało porozumienie krajów zachodnich z Niemcami podpisane w Monachium. Pakt o nieagresji między Niemcami i Polską obowiązywał od pięciu lat. Polska wzięła  nawet udział w rozbiorze Czech przez Hitlera anektując Cieszyn.

Dzisiejsze kraje Zachodu nie  pamiętają tego. Współcześnie wszyscy pamiętają jedynie niemiecko-radziecki pakt o nieagresji. To był ostatni z wielu traktatów, będący w zasadzie umową o neutralności. Protokoły z jego zwarcia były publikowane dawno temu. Jako tajne, dokumenty były przechowywane w sejfie Stalina, a później w Komitecie Centralnym KPZR. Niemiecki oryginał uległ zniszczeniu podczas bombardowania Berlina w marcu 1944 r. Zaprezentowany na wystawie jest jedynym egzemplarzem chyba najważniejszego w historii  dyplomacji międzynarodowej.  Spekulacje mówiące jakoby rozbiór Polski stanowił część tych tajnych protokołów trwają od 80 lat.  Oto dokładny cytat dotyczący Polski: „Jakie będą granice  państwa polskiego zależeć będzie od rozwoju zdarzeń politycznych.”

Ład światowy coraz wyraźniej skłaniał się ku wojnie, choć cały czas prowadzono negocjacje z Hitlerem. Anglicy i Francuzi udali się do Moskwy. Szef sztabu generalnego Szaposznikow przedstawił im plan współpracy wojskowej. Mieli zalecenie przedłużać rozmowy. Ostatecznie odrzucili propozycję stworzenia wspólnych sił bezpieczeństwa i wyjechali z Moskwy. W tym samym czasie Polska odrzuciła jednostronnie pomoc Rosji.

Siergiej Mironienko – dyrektor rosyjskiego  archiwum państwowego twierdzi, że strona radziecka gotowa była pomóc wysyłając  swoich żołnierzy, nie mając agresywnych zamiarów. Jednak Polacy stanowczo odmówili. Tymczasem wywiad wojskowy Armii Czerwonej  uzyskał tajny plan pod kryptonimem „Weiss”. Mowa w nim o przygotowaniach ataku na Polskę w lipcu, lub sierpniu. Wielka Brytania wiedziała o planowanym przez Wehrmacht  ataku. Zdecydowała jednak poświęcić Warszawę i  gwarancje bezpieczeństwa dane Polsce. Tym sposobem Hitler miał drogę wolną na wschód. Zaalarmowany Mołotow- szef MSZ  ostrzegł polskiego ambasadora  Grzybowskiego osobistą notatką: ”Polska stała się  państwem buforowym dogodnym dla szybkiej inwazji wojsk krajów trzecich na granice ZSRR.” Kiedy 17 września Armia Czerwona wkroczyła na teren Polski, to Polska jako państwo   już nie istniała. Granica radziecka była otwarta, a jednostki Wehrmachtu tuż.

W roku 1939 udało się odsunąć linię obrony  o 120-180 mil. Na całej długości od Bałtyku po Morze Czarne udało się powstrzymać inwazję na Moskwę, Leningrad, Kijów i Mińsk. Każdy historyk, czy uczestnik tamtych działań powinien o tym pamiętać i zapoznawać się z dokumentami. Tak postrzega wystawę jej kustosz.

 

 
1406 odsłon  średnio 4,3 (6 głosów)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować   
Tagi: historia, II wojna światowa, 2 wojna światowa, druga wojna światowa, tajne dokumenty, państwowe dokumenty, Moskwa, Rosja, Niemcy, Berlin, wojna, porozumienie, pakt, Ribbentrop, Molotow.
Re: Moskiewska wystawa   
Lotna, 2019.09.07 o 15:39
A to ciekawostka!

„Kiedy 17 września Armia Czerwona wkroczyła na teren Polski, to Polska jako państwo już nie istniała.”

Co się nagle stało z Polską? Wyparowała? Ludzie się stamtąd wyprowadzili w terminie od 1 do 17 września 1939 roku?
Terytorium należące do Polski i zamieszkujacych je Polaków nagle stało się niczyje?

To jest jakieś talmudyczno-biblijne rozumowanie na równi z tym, podług którego bożek Jahwe obiecał swoim wybrańcom ziemię. Tyle tylko, że aby mogli się żydzi osiedlić na ziemi obiecanej, musieli najpierw wymordować tam zamieszkującą ludność.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Moskiewska wystawa   
Ikulalibal, 2019.09.07 o 17:00
//Co się nagle stało z Polską? //

Dla pełnej zgodności z tekstem autora pytanie powinno brzmieć "co się stało z państwem polskim ?" .Zaś na tak postawione pytanie autor dał odpowiedź iż:"przestało istnieć". Nie jest bowiem tak że w pojęcie "państwa" można wlewać dowolną treść.Definicja państwa jest dość ścisła: / Państwo jest przymusową organizacją, wyposażoną w atrybuty władzy zwierzchniej po to, by ochraniać przed zagrożeniami zewnętrznymi i wewnętrznymi ład, zapewniający zasiedlającej jego terytorium społeczności, składającej się ze współzależnych grup o zróżnicowanych interesach, warunki egzystencji korzystne odpowiednio do siły ich ekonomicznej pozycji i politycznych wpływów/
Mało tego,zgodnie z zgonie z przyjętą w 1933 konwencją państwo :/"Państwo jako podmiot prawa międzynarodowego powinno mieć następujące elementy:
stałą ludność,
suwerenną władzę,
określone terytorium (wielkość państwa nie wpływa na jego podmiotowość) oddzielone od innych granicą,
zdolność wchodzenia w stosunki międzynarodowe /


Więc jeśli Lotna uwzględni te brutalne realia i złoży z treścią noty (wobec nieobecności ambasadora) złożonej w polskiej ambasadzie w Moskwie 5 minut po tym jak kolumna rządowych samochodów przekroczyła rumuńską granicę /
Wojna polsko-niemiecka ujawniła wewnętrzne bankructwo państwa polskiego. W ciągu dziesięciu dni operacji wojennych Polska utraciła wszystkie swoje regiony przemysłowe i ośrodki kulturalne. Warszawa przestała istnieć jako stolica Polski. Rząd polski rozpadł się i nie przejawia żadnych oznak życia. Oznacza to, iż państwo polskie i jego rząd faktycznie przestały istnieć. Wskutek tego traktaty zawarte między ZSRR a Polską utraciły swą moc. Pozostawiona sobie samej i pozbawiona kierownictwa, Polska stała się wygodnym polem działania dla wszelkich poczynań i prób zaskoczenia, mogących zagrozić ZSRR. Dlatego też rząd sowiecki, który zachowywał dotąd neutralność, nie może pozostać dłużej neutralnym w obliczu tych faktów.
Rząd sowiecki nie może również pozostać obojętnym w chwili, gdy bracia tej samej krwi, Ukraińcy i Białorusini, zamieszkujący na terytorium Polski i pozostawieni swemu losowi, znajdują się bez żadnej obrony.
Biorąc pod uwagę tę sytuację, rząd sowiecki wydał rozkazy naczelnemu dowództwu Armii Czerwonej, aby jej oddziały przekroczyły granicę i wzięły pod obronę życie i mienie ludności zachodniej Ukrainy i zachodniej Białorusi.

Rząd sowiecki zamierza jednocześnie podjąć wszelkie wysiłki, aby uwolnić lud polski od nieszczęsnej wojny, w którą wpędzili go nierozsądni przywódcy, i dać mu możliwość egzystencji w warunkach pokojowych.

Podpisano: komisarz ludowy spraw zagranicznych

/-/

WIACZESŁAW MOŁOTOW /


to chyba nie będzie mieć problemów ze zrozumieniem sensu zawartego w zdaniu "Kiedy 17 września Armia Czerwona wkroczyła na teren Polski, to Polska jako państwo już nie istniała.”
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Moskiewska wystawa   
Lotna, 2019.09.07 o 22:51
No kogóż można się było spodziewać ujadającego wiernie w obronie związku radzieckiego i jego krwawych przywódców, jak nie ciebie.

Niech Ikulalibal nie traktuje mnie jak idiotki, bo definicję z Wikipedii na temat państwa może każdy przeczytać. Racjonalizować można różne rzeczy,, i napaści i podboje i krucjaty - a wszystko to zawsze odbywało się dla czyjegoś dobra i w imię górnolotnych idei. Napaść na kraj sąsiadujący - również.

Molotow mógł sobie - i innym, takim Ikulalibalon np. tłumaczyć, co mu się podobało, nie zmienia to faktu, że napadł na sąsiadujące państwo wykorzystując jego słabość z powodu agresji niemieckiej, po czym zabrał się do mordowania polskiej inteligencji na ziemiach zamieszkałych przez Polaków. A ci Ukraińcy i Białorusini byli obywatelami polskimi, a nie obywatelami ZSRR i idę o zakład, że woleli mieszkać w Polsce niż w ZSRR, obojętne czy przed, czy w czasie wojny, czy po wojnie.

Z tego co mówisz, to mogłoby się wydawać, że po 10 dniach wojny w Polsce nie pozostał kamień na kamieniu, a sowiecka żydokomuna zajęła ziemie spalone, żeby wyratować swoich braci Słowian. Takie bajki to możesz wciskać wczoraj urodzonym.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Moskiewska wystawa   
Ikulalibal, 2019.09.07 o 23:23
//Niech Ikulalibal nie traktuje mnie jak idiotki //

A mam jakieś inne wyjście? Ludzi odnoszących się życzeniowo do rzeczywistości zazwyczaj traktuje się jako infantylnych a w cięższych przypadkach jak chorych.

//nie zmienia to faktu, że napadł na sąsiadujące państwo wykorzystując jego słabość //

Tak właśnie się to załatwia na tym najpiękniejszym ze światów.
Na tejże samej zasadzie tj wykorzystując słabość trzech państw, 20 lat wcześniej (licząc od 1939 r) powstało państwo polskie.A rok wcześniej (licząc od 1939) Polska wykorzystując słabość Czechosłowacji zrealizowała swoje pretensje terytorialne.Jakiż ten świat jest niedobry !

//Z tego co mówisz, to mogłoby się wydawać..//

Ja?! Czytać trzeba.Dużo czytać.

1 października 1939 Winston Churchill: / To, że armie rosyjskie musiały stanąć na tej linii było jasne i niezbędne ze względu na niebezpieczeństwo grożące Rosji ze strony nazistowskich Niemiec. W każdym razie linia jest tam i został utworzony front wschodni, którego nazistowskie Niemcy nie ośmielą się napaść /

I jeszcze coś co w zasadzie wyczerpuje temat:

Generał Alfred Jodl:/Do roku 1939 byliśmy oczywiście w stanie sami rozbić Polskę. Ale nigdy – ani w roku 1938, ani w 1939 – nie zdołalibyśmy naprawdę sprostać skoncentrowanemu wspólnemu atakowi tych państw [Wielkiej Brytanii, Francji, Polski]. I jeśli nie doznaliśmy klęski już w roku 1939, należy to przypisać jedynie faktowi, że podczas kampanii polskiej około 110 dywizji francuskich i brytyjskich pozostało kompletnie biernych wobec 23 dywizji niemieckich. /
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Moskiewska wystawa   
Lotna, 2019.09.08 o 02:18
Robisz sobie kpiny wciskając taką propagandę? Swoim dzieciom możesz takie rzeczy opowiadać.

„1 października 1939 Winston Churchill: / To, że armie rosyjskie musiały stanąć na tej linii było jasne i niezbędne ze względu na niebezpieczeństwo grożące Rosji ze strony nazistowskich Niemiec. W każdym razie linia jest tam i został utworzony front wschodni, którego nazistowskie Niemcy nie ośmielą się napaść / ”

Niebezpieczeństwo grożące Rosji ze strony nazistowskich Niemiec. Tyle tylko, że nazistowskie Niemcy i sowiecka Rosja podpisały układ o współpracy i podziale państwa polskiego i współpracowały ze sobą, dopóki Hitler się nie zdecydował na atak na ZSRR - wtedy, siłą rzeczy, współpraca się skończyła.

IPN wydarzenia 22 września 1939 roku
Defilada niemiecko-sowiecka w Brześciu nad Bugiem przed gen. Heinzem Guderianem i kombrigiem Siemionem Kriwoszeinem. Przekazanie miasta i twierdzy Sowietom.

• Przekazanie Białegostoku Sowietom przez Niemców
„Orkiestra grała „Deutschland, Deutschland über Alles […] kompanie [honorowe] sprezentowały broń i flaga ze swastyką zaczęła się opuszczać. Do masztu podszedł oficer sowiecki i założył inną, czerwoną flagę z sierpem i młotem. Obie sojusznicze kompanie sprezentowały broń, grano hymn [„Międzynarodówkę”] […] oficerowie obydwu wojsk odsalutowali wyciągniętymi szablami […]” (relacja M. Czajkowskiego o przekazaniu Białegostoku w ręce sowieckie, W. Śleszyński, Okupacja sowiecka na Białostocczyźnie w latach 1939–1941. Propaganda i indoktrynacja, Białystok 2001, s. 24).”

A oto, jak sowieci pomagali narodowi polskiemu wygrać wojnę z Niemcami:

17 września
„O godz. 3.00 nad ranem zastępca ministra spraw zagranicznych ZSRS Władimir Potiemkin przedstawia ambasadorowi polskiemu Wacławowi Grzybowskiemu notę informującą o upadku państwa polskiego, nieistnieniu najwyższych organów władzy i wynikającej stąd konieczności ochrony życia i mienia ludności Zachodniej Ukrainy i Białorusi. Polski ambasador nie przyjmuje noty.

• Początek agresji sowieckiej na Polskę(...)
• Początek sowieckich mordów na polskich oficerach i inteligencji, w których oprócz oddziałów wojska sowieckiego i NKWD uczestniczą przedstawiciele mniejszości narodowych II RP kolaborujący z sowieckim okupantem.
„Żołnierze! Bijcie oficerów i generałów. Nie podporządkowujcie się rozkazom waszych oficerów. Pędźcie ich z waszej ziemi. […] Pamiętajcie, tylko Armia Czerwona wyzwoli naród polski z nieszczęsnej wojny. […] Wierzcie nam! Armia Czerwona Związku Radzieckiego – to wasz jedyny przyjaciel. Dowódca frontu Ukraińskiego S. Timoszenko” (faksymile sowieckiej ulotki, cyt. za: Zbrodnia Katyńska w świetle dokumentów, Londyn 1982, s. 11, s. nlb.).

„Wojsko sowieckie wkroczyło około godziny 16-tej i natychmiast przystąpiło do okrutnej rzezi i bestialskiego znęcania się nad ofiarami, co trwało przez cały dzień. Mordowano nie tylko policję i wojskowych, ale tak zwaną burżuazję, nie wyłączając kobiet i dzieci” (zeznania polskiego świadka opisującego wydarzenia w miejscowości Rohatyń w woj. stanisławowskim we wrześniu 1939 r.; cyt. za: Zbrodnia Katyńska w świetle dokumentów..., s. 11).

„Sam byłem świadkiem, jak żołnierze sowieccy polowali na oficerów. Między innymi widziałem, jak jeden z dwóch przechodzących obok mnie żołnierzy, opuściwszy swego towarzysza, począł biec w przeciwnym kierunku, a na pytanie – dokąd śpieszysz – odpowiedział: zaraz wrócę, tylko zabiję tego burżuja” (relacja z zajęcia przez Armię Czerwoną Tarnopola we wrześniu 1939 r.; cyt. za: Zbrodnia Katyńska w świetle dokumentów..., s. 10).”

21 września 1939
„Po dramatycznych dwudniowych walkach, w których wojska sowieckie straciły kilkadziesiąt czołgów i kilkuset żołnierzy, kończy się obrona Grodna. W zemście dochodzi do zbiorowych mordów na ludności polskiej i jeńcach wojennych.”

22 września 1939
„Kapitulacja Lwowa przed Armią Czerwoną. Sowieci gwarantowali oficerom WP „osobistą swobodę i nietykalność ich osobistej własności”, a także możliwość wyjazdu za granicę. Warunki te nie zostały dotrzymane. Większość oficerów, obrońców Lwowa, znalazła się w obozie w Starobielsku, a następnie została zamordowana w Charkowie.(...)
„Pod Sopoćkiniami (na skraju puszczy Augustowskiej) żołnierze sowieccy mordują gen. Józefa Olszynę-Wilczyńskiego, dowódcę Grupy Operacyjnej „Grodno”.”

To tylko początek wojny i początek modów. Do tego zesłania całych rodzin na Sybir, szacunkowo 300 000 - 900 000 Polaków i systematyczne mordowanie inteligencji polskiej.

Grubo się zastanów, czego ty tutaj bronisz, a jak szukasz idiotów, to spójrz w lustro.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Moskiewska wystawa   
Ikulalibal, 2019.09.08 o 06:49
//Tyle tylko, że nazistowskie Niemcy i sowiecka Rosja podpisały układ o współpracy//

I ty stosując tak prostackie manipulacje śmiesz zarzucać mi propagandę ?
Niemcy nie podpisały z Rosją "układu o współpracy".Podpisały pakt o nieagresji.
Przypominam że z punktu widzenia prawa międzynarodowego "pakt o nieagresji" nie jest "umową o współpracę" -to po pierwsze.
Po drugie;na tamten moment nie było w Europie państwa które już wcześniej nie podpisałoby z Niemcami takiego paktu.Na ten przykład Polska podpisała go już w 1934 czyli jako pierwsza,tuż po objęciu władzy przez Hitlera.

// Grubo się zastanów, czego ty tutaj bronisz, a jak szukasz idiotów, to spójrz w lustro //

Proszę powstrzymać się od osobistych wycieczek a nadmiar energii skierować na inne działania.Na przykład naukę.
Jeśli argumenty których używam są niezgodne z faktami to należy to pokazać.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Moskiewska wystawa   
Lotna, 2019.09.08 o 16:48
O tym wróble na dachu ćwierkają, a ty bezczelnie mnie wysyłasz na naukę, zamiast sam się poduczyć.
Te wspólne sowiecka - nazistowskie defilady i zmiana flag, to oczywiście tak dla picu tylko były, ni stąd ni z owąd, według twoich danych?
„The clauses of the Nazi–Soviet Pact provided a written guarantee of peace by each party towards the other, and a declared commitment that neither government would ally itself to, or aid an enemy of the other party. In addition to stipulations of non-aggression, the treaty included a secret protocol that defined the borders of Soviet and German "spheres of influence" in the event of possible rearrangement of the territories belonging to Poland, Lithuania, Latvia, Estonia, and Finland. The secret protocol also recognised the interest of Lithuania in the Vilno region; in addition, Germany declared complete disinterest in Bessarabia. The Secret Protocol was just a rumour until it was made public at the Nuremberg trials.[9]”

„The Soviet Union assisted German air forces by allowing them to use signals broadcast by the Soviet radio station at Minsk, allegedly "for urgent aeronautical experiments".[136] Hitler declared at Danzig:

Poland never will rise again in the form of the Versailles treaty. That is guaranteed not only by Germany, but also ... Russia.[137]”
+en.m.wikipedia.org

Już nawet w polskich szkołach o tym uczą - powinieneś tam siedzieć, razem z tymi nastoletnimi uczniami, mądralo, źeby uzupełnić swoje dane.
+youtu.be

A jak chodzi o osobiste wycieczki, to sam powiedziałeś, ze mnie traktujesz jak idiotkę; nie po raz pierwszy, zresztą. A więc powtarzam: spójrz w lustro.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Moskiewska wystawa   
Ikulalibal, 2019.09.08 o 17:56
//Te wspólne sowiecka - nazistowskie defilady i zmiana flag//


No i co z tego ma wynikać? jaka nauka z tego płynie?
Że każdy imprezuje z kim i gdzie może?

+s58.radikal.ru

+nstarikov.ru

+nstarikov.ru

+nstarikov.ru

+www.sonar2050.org

+www.youtube.com
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Moskiewska wystawa   
Lotna, 2019.09.08 o 18:16
Może i każdy imprezuje, gdzie może, ale nie każdy przekazuje polskie miasta z rąk do rąk. Poczytaj ze zrozumieniem komentarze zanim zaczniesz je komentować.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Moskiewska wystawa   
Jola, 2019.09.08 o 09:15
Polityka jest grząskim gruntem,na którym dyplomacja jest mechanizmem poruszania się po nim. Należy więc rozgraniczyć analizę treści omawianych od cytowanych. Tekst jest w pewnym stopniu uzupełnieniem do innego:"Dyplomata czy podżegacz". Ukazuje on kto syci mocarstwowe sentymenty Rosji do odzyskania jej wpływów w Europie Wschodniej z podkreśleniem, że to tylko kwestia czasu. Wystawa jest kijem w mrowisko poglądów,a te wymagają chłodnej oceny i stosownych do sytuacji zachowań.Emocje zgubiły nas wielokrotnie.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Moskiewska wystawa   
Ikulalibal, 2019.09.08 o 12:15
// Ukazuje on kto syci mocarstwowe sentymenty Rosji //

Jak to kto? SYTUACJA.
Okazało się bowiem iż takie jest urządzenie świata że nie ma w nim miejsca dla słabych.
Wszystkie ustępstwa lat 90-tych które czyniła Rosja w imię świętego spokoju poskutkowały bazami NATO w najbliższej okolicy Petersburga.
Wszelkie "historyczne remanenty" czynione w tymże czasie wywołały jedynie dalszą eskalacje pretensji i roszczeń.
Minione trzydziestolecie udowodniły też że historia wprawdzie się powtarza ale zupełnie niczego nie uczy można zatem po wielokroć powtarzać stare scenariusze.

" Podział Rosji leży u podstaw polskiej polityki na Wschodzie (...) Dlatego nasze możliwe stanowisko zostanie zredukowane do następującej formuły: kto weźmie udział w podziale. Polska nie powinna pozostać bierna w tym cudownym historycznym momencie (...) Głównym celem jest osłabienie i pokonanie Rosji. " - fragment z sekretnego raportu polskiego Sztabu Generalnego z grudnia 1938 r.

Wszelkie znaki na niebie i ziemi pokazują że Polska "odkurzyła" ową doktrynę i metodycznie ją wdraża.Osobiście uważam że to się źle skończy ale trudno.Tak przecież bywa że na ocenę egzystencjalnych zagrożeń żadne doświadczenia przeszłości nie mają wpływu.Ćmy coś o tym wiedzą.
Niezrozumiały natomiast jest fakt istnienia opinii że Rosja zarówno teraz jak i w przeszłości zobowiązana jest spokojnie się temu przyglądać i nie podejmować żadnych działań.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
login:
hasło:
 
załóż konto, załóż bloga!
Więcej funkcji, w tym ocenianie i komentowanie artykułów.
odzyskaj hasło
najnowsze komentarze
Re: Walkower?
miarka → Jola
Re: Walkower?
Atomek → Jola
Re: Wybaczcie Państwo Historycy
Wican → Ikulalibal
Re: Wybaczcie Państwo Historycy
Ikulalibal → Jola
Re: Chłodnym okiem
Jan Twardowski → Atomek
Re: Chłodnym okiem
GPS → Jola
Re: Chłodnym okiem
Atomek → Jan Twardowski
Re: Chłodnym okiem
Jan Twardowski → Jola
Re: Chłodnym okiem
Atomek → Jola
Re: Chłodnym okiem
Atomek → Piotr Testowicz
Re: Chłodnym okiem
Piotr Testowicz → Jola
Re: Chłodnym okiem
Atomek → Jola
Re: Chłodnym okiem
trybeus → Jola
Re: Chłodnym okiem
trybeus → Jola
więcej…